mgr Katarzyna Meslik

Pedagog szkolny jest osobą, która odpowiada za diagnozowanie problemów uczniów, rozwiązuje konflikty w społeczności szkolnej oraz wspiera pracę nauczycieli i wychowawców w szkole. Rola, jaką pełni pedagog szkolny jest wbrew pozorom bardzo duża. Spoczywa na nim także duża odpowiedzialność, której można nie zauważyć na co dzień w szkole. Obowiązki pedagoga zostały ściśle określone w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. W myśl ustawy, pedagog jest zobowiązany do:

• Prowadzenia badań oraz diagnozowania uczniów w kontekście indywidualnych potrzeb edukacyjnych i rozwojowych, a także psychofizycznych możliwości uczniów, aby móc ocenić przyczynę słabszych wyników edukacyjnych.
  • Diagnozowania kwestii wychowawczych w przedszkolu, szkole albo placówce w celu wspierania rozwoju uczniów oraz rozwiązywania problemów wychowawczych.
  • Udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w odpowiednio dobranych formach do konkretnego problemu.
  • Podejmowania działań z obszaru profilaktyki uzależnień oraz innych problemów młodzieży i dzieci.
  • Minimalizowania skutków zaburzeń rozwojowych, a także zapobiegania zaburzeniom zachowania i wdrażanie różnego rodzaju form pomocy w środowisku zarówno szkolnym, jak i pozaszkolnym.
  • Prowadzenia działań interwencyjnych i mediacyjnych w sytuacjach kryzysowych.
  • Pomocy rodzicom oraz nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu osobistych
    predyspozycji, możliwości oraz uzdolnień dzieci i młodzieży.
  • Wspierania nauczycieli, a także wychowawców grup i pozostałych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.